پله گرد دکوراتیو با پیشانی یا بدون پیشانی؟

به بهانه یکی از کارهایم تصمیم گرفتم که این مطلب را بنویسم. ترسیمی سه‌بعدی که به سفارش “سافلکو” برای یکی از مشتریانش انجام دادم. بارها برایم پیش آمده که بر سر یک دو راهی قرار گرفته‌ام. دوراهی میان قراردادن و یا ندادن پیشانی برای پله‌های دکوراتیو. کدامیک زیباتر است؟ با پیشانی و یا بدون پیشانی.

عموم کسانی که به دنبال سفارش یک پله دکوراتیو هستند، به عنوان یک پیش‌فرض بدیهی (حداقل از نظر خودشان) انتظار دارند فضای میان کف‌پله‌ها باز باشد (یا به اصطلاح نه چندان درست “اکسپوز” باشد). تا حدی که گاهی پله‌های دکوراتیو را پله‌های اکسپوز می‌نماند. شاید با خودشان فکر می‌کنند که بعد از این همه هزینه باید به حداکثر تفاوت ممکن با یک پله بنایی ساده دست پیدا کنند.

هرچند باز بودن فضای میان کف‌پله‌ها جذاب به نظر می‌رسد؛ اما همیشه زیبا نیست. درواقع به نظر برخی (از جمله خودم) بسته بودن این فضا، اغلب پله دکوراتیو را زیباتر هم می‌کند. تا جاییکه من پیگیر پروژه‌های بزرگ و فاخر پله دکوراتیو در سراسر دنیا بوده‌ام (خصوصا در شبکه اجتماعی لینکدین که محل مباحثه افراد حرفه‌ای است) بیشتر آنها دارای پیشانی پله هستند.

البته جغرافیا (و در واقع فرهنگ) بر این موضوع تاثیر دارد. مثلا در آمریکا بیشتر علاقه دارند که از پیشانی پله استفاده کنند اما در اروپا این علاقه کمتر است. در ایران هم همانطور که گفتم بیشتر به نداشتن پیشانی برای پله دکوراتیو تمایل نشان داده می‌شود و اغلب اوقات فقط دو دسته از افراد متقاضی استفاده از پیشانی برای پله‌های دکوراتیو هستند.

دسته اول مهندسین معمار و دفاتر معماری هستند که تفکری حرفه‌ای تر و عمیق تر نسبت به المانهای معماری و دکوراسیون داخلی از جمله پله دارند. آنها به مسایل مهمی مانند انتقال، انتشار و یا حتی انسداد نور در محیط، جداکردن و یا پیوند دادن فضاها، تناسب اشکال و هندسه آنها و غیره فکر می‌کنند. آنگاه تصمیم می‌گیرند که پله پیشانی داشته باشد یا خیر.

دسته دوم افرادی سنتی هستند که نگرانی‌های نابه‌جایی در زمینه حجب و حیا دارند و فکر می‌کنند که فضای باز بین پله‌ها می‌تواند این موضوع را به خطر اندازد. (خیلی جا ندارد که این موضوع را بسط دهم حتما خودتان متوجه شده‌اید)

نظر شما چیست؟

این مطلب چقدر مفید بود

امتیاز دهید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد آرا ۰

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد