پله خانه والن‌ ها Whalen House

چند وقت پیش یکی از همکاران تصویری از یک پله رو توی پیج اینستاگرامش گذاشته بود. پله‌ای با ظاهری زیبا و البته طرحی خلاقانه. و البته که ایشان هم از خلاقیت خودشان تعریف کرده بودند. مشکل اینجا بود که این طرح را من قبلا دیده بودم. طرح پله کپی شده بود.

نسخه اصلی این پله بخشی از پروژه خانه والن ها (Whalen House) واقع در خلیج میشن سن‌دیه‌گو است. آرشیتکت این خانه “مارک اِی سیلوا” است. خانه والن ها ملکی ویلایی با طراحی مدرن است که به علت وسعت زیاد آن المان‌های معماری فراوانی در آن جای گرفته. از جمله این پله دکوراتیو.

نوع پله زیرمحور مستقیم رفت و برگشتی است. هرچند چینش کف‌پله‌ها مستقیم هستند اما شاسی پله در یک بعد دارای انحناست. این انحنا قاعدتا بایستی شیب پله را متغیر کند. یعنی اختلاف ارتفاع کف پله‌ها و یا پاخور آنها بایستی ثابت نباشد.

اما اینگونه نیست و شیب یکنواختی در کل سازه پله حفظ شده است. برای رسیدن به این هدف کف‌پله‌ها به واسطه دستک‌هایی زیبا که فرم آنها از فرم کلی پله تبعیت می‌کند به شاسی اصلی متصل شده‌اند. این دستگ‌ها هستند که با تغییر اندازه فرم منحنی پله را اصلاح می‌کنند تا شیبی یکنواخت در کف‌پله ها حاصل شود.

این طرح زیبا بارها مورد اقتباس قرار گرفته. از جمله توسط این همکارمان در ایران. من در کامنت‌های پست همکارمان متذکر شدم که این خلاقیت به مارک سیلوا متعلق است. و البته از تلاش ایشان در بازاجرای تمیز کار تقدیر کردم.

اطلاعات و تصاویر یشتر را می توانید در لینک‌ زیر بیابید

www.markasilva.com/whalen

این مطلب چقدر مفید بود

امتیاز دهید

میانگین امتیاز ۳٫۵ / ۵٫ تعداد آرا ۲

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد