واژگان پله گرد و پله دکوراتیو

هنوز قصد ندارم اسم این قسمت رو “فرهنگ لغت پله گرد و پله دکوراتیو” بگذارم. چون فعلا قصد دارم کمی پراکنده نویسی کنم 🙃. این پست دایما بروزرسانی میشه و اگر هروقت تعداد واژه ها زیاد شد شاید فکری به حال دسته بندی و ارائه آن به صورت یک فرهنگ لغت بکنم.


پاخور پله، کفِ پله

stair run, stair going

به عمق فضای کف‌پله می‌گویند که کف پا یا پای‌افزار روی آن قرار می‌گیرد. طبعا ابعاد مناسب آن بایستی به گونه‌ای باشد که پا یا پای‌افزار یک فرد بالغ به شکل کامل بر روی آن قرار گیرد. در منابع مختلف برای اندازه آن مقادیر مختلفی ذکر شده که همگی آنها حول و حوش ۳۰ سانتیمتر است. هرچند این اندازه به تنهایی مورد بررسی و طراحی قرار نمی‌گیرد و بایستی در کنار سایر ابعاد پله خصوصا ارتفاع کف‌پله بررسی و طراحی شود. در پله گرد به علت شکل ذوزنقه‌ای کف پله این مقدار ثابت نبوده و بسته به فاصله از طرفین کف‌پله تغییر می‌کند.

فرمول بلوندل


عرض پله

stair width

منظور عرض کف‌پله است. یعنی فاصله بین منتهی علیه سمت چپ کف پله تا منتهی علیه سمت راست کف‌پله. این مقدار نیز می تواند متغییر باشد چه در یک کف‌پله (مثلا کف پله هایی با شکل ذورنقه که اغلب در قسمت شیپوری ابتدای پله گرد و پله دکوراتیو قرار می گیرند) و یا در یک سازه پله (مثلا در پیچش پله دکوراتیو های دارای ویندر winder staircases)


خط عبور

Walk Line

خط عبور مسیری بر روی پله است که یک فرد بالغ معمولا بر روی آن مسیر از پله بالا و یا پایین می‌رود. در پله‌های مستقیم این مشخصه تاثیر چندانی بر طراحی پله ندارد. اما در پله گرد اهمیت تعیین خط عبور بسیار زیاد است. زیرا در پله گرد شکل کف پله ذوزنقه‌ای است و پاخور در عرض کف پله متغیر است. پله باید طوری طراحی شود که کاربر پله در خط عبور (یا محدوده عبور) دز استفاده از پله هیچ مشکلی نداشته باشد.

این مطلب چقدر مفید بود

امتیاز دهید

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ تعداد آرا ۱

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد

2 دیدگاه دربارهٔ «واژگان پله گرد و پله دکوراتیو»

  1. درود
    استانداردهای خط عبور برای پله گرد چه هستند؟ منظورم اینه که خط عبور کجای یک پله گرد قرار می‌گیره. از لحاظ عددی.

    1. جناب سالاری با سپاس از توجهتان به زودی مطلبی کامل در پاسخ شما در وبسایت قرار می دهم و شما را مطلع می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *